DA LI DRŽI CENU: Koliko danas košta hleb, dve godine nakon ukidanja ograničene cene ove namirnice?

Bilo je propisano da vekna težine 500 grama, od brašna tipa 500, maksimalno može da se prodaje za 46 dinara

Pola kilograma belog hleba, koji je nekada bio poznat pod imenom „sava“, još košta isto kao i pre dve godine, kada je Vlada ukinula uredbu o njegovoj obaveznoj proizvodnji i ograničenoj ceni.

Bilo je propisano da vekna težine 500 grama, od brašna tipa 500, maksimalno može da se prodaje za 46 dinara. Odluka države u februaru 2019. godine da omogući slobodno formiranje cena, tada je zabrinula građane koji su očekivali drastično poskupljenje ove namirnice. Međutim, u Srbiji se, kako ističu u PKS i Uniji pekara, i dalje jede jeftiniji hleb nego u regionu i Evropskoj uniji.

Vekna, koja se danas prodaje pod nazivom „domaći“, „sava“ ili „beli“ u marketima širom naše zemlje košta od 30 do 45 dinara. U malim, zanatskim pekarama je nešto skuplji, uglavnom se prodaje od 40 do 45, a negde i za 50 dinara. U trgovinskim lancima kažu da se kod njih više kupuje pakovani, i to najviše beli, rezani, a ne sveži koji se peče u marketima.

U zanatskim pekarama vekna od pola kilograma može da košta i više od 200 dinara, a to zavisi od vrste brašna, dodatih semenki, da li je industrijski, domaći, rezani, pakovani, sa kvascem ili bez njega, produžene trajnosti.

Zoran Pralica, predsednik Unije pekara Srbije, ocenjuje da je tražnja za osnovnom vrstom hleba, koji ima sastav kao „sava“, ali se ne prodaje svuda pod tim imenom, ista kao ranije i da se proizvodi u jednakim količinama.

Srbija je lane izvezla 1.326 tona običnog hleba u iznosu od 2,3 miliona evra, što je 11,7 odsto više nego u 2019. godini, pokazuju podaci PKS. U našu zemlju je u istom periodu ušlo 7.580 tona vekni čija je vrednost 8,7 miliona evra. Najveće količine smo izvezli u Izrael, 30,1 odsto, Grčku 18,7 procenata, zatim u Severnu Makedoniju, BiH, Rumuniju. Najviše smo uvozili iz Rumunije, Nemačke, Bugarske, Francuske. Prema podacima RZS, prosečna potrošnja hleba i peciva po članu domaćinstva, u 2019. godini, iznosila je 66,6 kilograma.

– Mi i dalje jedemo najjeftiniji hleb – ističe Pralica. – U Crnoj Gori je već deset godina 70 centi, što je oko 80 dinara, u BiH je slično, oko 75 dinara. U Srbiji je najjeftiniji po manjim varošicama i u onim delovima naše zemlje gde ima mnogo proizvođača koji se međusobno takmiče. Velike pekarske industrije koje snabdevaju markete spuste cenu tog osnovnog hleba, kako bi im prihvatili i ostalu robu na kojoj zarađuju, kao što su specijalne vrste upakovanog hleba, kifli i ostalog peciva koje ima višu cenu.

– Hleb „sava“ se prodaje po ceni od 40 i 43 dinara, ali je najtraženiji upakovani, beli rezani od pola kilograma, koji košta od 53 do 59 dinara – navode u jednom poznatom hipermarketu. – Sve vrste pakovanog hleba beleže trend rasta poslednjih godina. U toku vanrednog stanja je značajnije skočila potražnja za njima, koja se kasnije ublažila, ali je, svakako, povećana u odnosu na prethodne godine.

U pekarama koje imaju lanac prodajnih objekata potražnja za svim vrstama hleba, pa i onim najskupljim, odlična je, dok se u mnogim manjim pekarama, koje nude samo vekne „sava“ od 40 dinara, slabije kupuje. Oni su prinuđeni da ih uveče prodaju upola cene.

– Ne bih mogla da izdvojim koji se najviše kupuje, sve odlično ide – kaže nam prodavačica iz jednog poznatog lanca zanatskih pekara. – Kod nas je „sava“ 49 dinara. Imamo 20 specijalnih vrsta hleba, integralni, ražani, heljdin, alpski, irski sa sodom bikarbonom…. Imamo vekne od 250, 300, 400 i 500 grama, a cene su uglavnom od 70 do 130 dinara.

Specijalne vrste hleba koje po gramaži više liče na kifle, u nekim su pekarama i skuplje, od 130 do 180 dinara, a ražani mađarski košta 210 dinara. U prodavnicama koje su poznate pod nazivom „zdrava hrana“ mogu se naći vekne pravljene samo od brašna od celog zrna, a 300 grama obično košta od 140 do 180 dinara.

U trgovinskim lancima, osim svežeg hleba koji se peče u marketima, bogata je i ponuda raznih vrsta upakovanog hleba – hrono, sa kvascem, bez kvasca, integralni, kukuruzni, ražani, sa semenkama, polubeli, beli, gurmanski, ruski, švapski… Raznovrsna su i pakovanja od 250 grama do pola kilograma, a sve više ih je i u rezanoj varijanti. Cene su od 48 do 200 dinara. Za 300 grama hleba koji se smatra zdravijim, kupci treba da izdvoje od 170 do 200 dinara, što znači da njegova cena po kilogramu prelazi 600 dinara.

 

Ostavite komentar