Godinama pripremajući monašku hranu u skladu s drevnim hilandarskim recepturama, arhimandrit Onufrije (rođen 1978) posvećeno je istraživao i raznovrsnost manastirskih trpeza. Uz svaki recept navedena je i otačka pouka o postu, ali su u knjizi data i pravila posta.
Tako on podseća da se prva tri dana Vaskršnjeg posta nazivaju trimirje (trodnevlje). U manastirima se tada izbegava svaka suvišna komunikacija među bratijom, ne praktikuju se redovna poslušanja, vreme tokom ova tri dana monasi provode samo u crkvi i u svojim kelijama. Tokom trimirja monasi izbegavaju uzimanje hrane i vode sve do pričešća na prvoj Pređeosvećenoj liturgiji, koja biva u sredu.
„Ovo je isključivo monaški podvig, ljudi u svetu koji odlaze na posao i ispunjavaju i druge životne obaveze gotovo ga ne mogu ispoštovati. Bez blagoslova duhovnika ne treba primenjivati ovaj podvig”, upozorava autor.
Arhimandrit Onufrije podseća i da ne možemo sami sebi ublažavati postove, niti nametati podvige, pogotovo nam takve blagoslove ne može davati „pobožni” komšija ili „revnosni” prijatelj. Za sva razrešenja, ublažavanja, ali i za strogost, odnosno za pravilo posta, trebalo bi tražiti blagoslov od svog duhovnika.
Post na vodi podrazumeva konzumiranje posnih jela pripremljenih bez dodavanja biljnih ulja (masnoća). U narodu ćemo često čuti mišljenje da tokom posta na vodi ne treba jesti ni voće, odnosno povrće iz kojeg se mogu proizvesti ulje ili vino. Ovo je pogrešno! Dakle, tokom posta na vodi možemo koristiti sve povrće i, naravno, sve voće. Dakle, orahe, lešnike, golicu, susam, kupine, masline možemo jesti i kad je post na vodi. Kad postimo na vodi, ne pijemo alkoholna pića, što je i s nutricionističke strane opravdano, jer jača hrana iziskuje pića za varenje.
Post na ulju kod nas u narodu možda je i najzastupljeniji vid posta. Razrešenje na ulje obično ide s razrešenjem na vino, odnosno blagoslovom da se uz jelo pije i vino. I s nutricionističke tačke gledišta, dozvola za vino ima logike, jer sad odjednom unosimo u telo jaču, masniju hranu, te će vino pomoći u varenju.
Iz knjige „Posni kuvar s pravilima posta” Onufrija Hilandarca prenosimo nekoliko recepata.
SPANAKOPITA S TAHINIJEM
Potrebno je:
- 500 g kora za pitu
- 200 g oraha, narendanih
- 1 kg spanaća, sitno iseckanog
- 3 kašike tahinija, razmućenog u mlakoj vodi
- 3 praziluka
- 6 strukova vlašca
- pregršt peršuna
- pregršt mirođije
- 2 kašike griza
Oprati spanać i sitno ga iseckati. Posoliti i ostaviti neka malo odstoji. Rukom iscediti višak vode iz spanaća. Iseckati sitno mirođiju, peršun i luk, pa ih dodati u spanać.
Podmazati pleh tahinijem, preko posuti griz. Ostatak griza izručiti u fil da upije tečnost.
Staviti prvu koru i premazati je tahinijem i posuti orasima. Tako i drugu i treću koru. Prve tri kore malo poprskati i vodom. Nakon treće kore dodati nadev od spanaća. Zatim ponoviti postupak s tri kore premazane tahinijem i posute orasima. Ponavljati ovaj postupak dok se ne potroše kore i nadev.
Oštrim nožem iseći nepečenu pitu na rombove. Peći oko sat vremena na 200 stepeni.
NAMAZ OD KIKIRIKIJA…
Potrebno je:
- 3 obarena krompira
- 3 obarene šargarepe
- 250 g suvo pečenog kikirikija
- 2 čena belog luka
- kašičica senfa
- so
- biber
- Skuvane i oljuštene krompire ubaciti u blender, a zatim dodati i preostale sastojke. Samleti sve dok se ne dobije pašteta.
… OD ORAHA
Potrebno je:
- 2 šolje oraha
- 6 čenova belog luka
- sok od 2 limuna
- kafena šoljica tahinija
- ½ šake svežeg lista bosiljka
- prstohvat kurkume
- prstohvat karija
- 1–2 dl vode
U blender ubaciti očišćene orahe i limunov sok i mleti malo duže. Limun će poboljšati mlevenje oraha. Kad su orasi samleveni, ubaciti očišćen beli luk i nastaviti s blendiranjem. Tokom mlevenja dodati lagano tahini, bosiljak, kurkumu i kari. Sipati vodu pomalo, dok blender ne ujednači masu i ne pretvori je u gladak namaz.
… OD MASLINA
Potrebno je:
- 100 g maslina
- 100 g oraha
- glavica crnog luka
- 100 g paradajz-pirea
- bosiljak
- origano
Najpre masline odvojiti od koštice, a zatim ih ubaciti u blender. Dodati i orahe, kao i očišćenu glavicu crnog luka. Kad je sve samleveno, dodati paradajz-pire, bosiljak i origano i nastaviti s blendiranjem još nekoliko trenutaka, da se sve sjedini u jednu masu.
BRZA ČORBA OD RASOLA
Potrebno je:
- 1 l rasola
- šaka ribanca
- peršun
- tucana paprika
- biber
- maslinovo ulje
- suvorci (krišičice hleba osušene u rerni, prepečeni hleb)
U loncu zagrejati rasol na temperaturu koja se može jesti, nikako da provri. U tanjire staviti ribanac i suvarke, a zatim ih preliti zagrejanim rasolom. Posuti peršunom, a po ukusu dodati biber, tucanu papriku i maslinovo ulje.
… I OD KOPRIVA
Potrebno je:
- 1 kg vrhova (lišća mladih kopriva)
- veza peršuna
- glavica crnog luka
- 4–5 čenova belog luka
- brašno
- suvi biljni začin
- 1 dl jabukovog sirćeta
- so
Sipati u lonac dva litra vode i staviti da proključa. Za to vreme oprati koprive, krupnije listove iseći. Ubaciti koprivu u ključalu vodu i varjačom je dodatno potopiti. U dugu šerpu sipati decilitar vode. Iseckati crni luk na sitno i ubaciti u šerpu. Uz mešanje varjačom dinstati luk na vodi, dodati suvi začin i poklopiti da luk dodatno otpusti vodu. Vodite računa da ne ispari tečnost, a samim tim i da luk ne zagori. Ako je potrebno, sipati još malo vode. Povremeno promešati. Gotov luk preliti barenim koprivama, sipajući i vodu u kojoj su se koprive kuvale. U šolji za čaj ili kakvoj drugoj posudi u hladnoj vodi razmutiti dve kašike brašna. Vodite računa da ne ostanu gromuljice. Sipati i to u čorbu i lagano promešati. Dodati sirće, izgnječeni beli luk, so i začine prema ukusu.
PREBRANAC
Potrebno je:
- 1 kg pasulja, krupnog zrna
- 7 glavica crnog luka, srednje veličine
- 10 čenova belog luka
- svež paradajz, oljušten i iseckan
- ili ½ l paradajz-soka
- mleveni crni biber ili ljuta tucana paprika
- lovorov list
- dosta peršuna
- 2,5–3 dl maslinovog ulja
- so
- šargarepa
Prethodne večeri potopiti pasulj nek prenoći u mlakoj vodi. Ujutru prosuti vodu i kuvati pasulj u novoj, hladnoj vodi. Kad pasulj provri, procediti ga, prosuti vodu i zameniti je novom. Tako uraditi pet-šest puta. Kuvanjem u više voda uklanjaju se gasovi iz pasulja.
S vremena na vreme proveravati da li je zrno pasulja kuvano, odnosno da li je postalo meko. Potom skloniti lonac sa šporeta, ali ne prosipati vodu, već ostaviti pasulj da stoji u njoj. Za to vreme pripremiti ostale sastojke, očistiti i iseckati crni, beli luk i peršun. Sve ih pomešati i izručiti u posudu u kojoj će se spremati prebranac. Sipati paradajz-sok ili iseckani svež paradajz, maslinovo ulje, so i papriku. Zatim dodati i pasulj i sve lagano izmešati.
Obratiti pažnju da se nalije dovoljno vode jer sam pasulj tokom pečenja u rerni apsorbuje tečnost. Naliti vrelu vodu, nikako hladnu. Ubaciti u rernu i kuvati oko sat vremena, dok se luk ne raskuva.
Ukoliko se stavlja šargarepa, neophodno je skuvati je ranije s pasuljem, inače, ako je sirova u rerni, ostaće nekuvana.
Ukoliko ne volite pikantno, izostavite biber, a ostavite tucanu papriku, jer ona daje bolji ukus.
Neki kuvari luk dinstaju posebno, a onda ga već spremljenog dodaju u pasulj. Takođe, dok se pasulj kuva, može se odvojeno spremati zaprška. Dinstati najpre luk, a zatim dodati ostale sastojke i na kraju sve sjediniti s pasuljem u posudi za pečenje. Ovako se štedi na vremenu.