MOŽE DOBRO DA SE ZARADI: Berač za pola meseca u malinjaku dobije prosečnu platu

Branje „crvenog zlata” u toku je u svakom selu oko Ivanjice, području gde uspeva vrlo kvalitetna malina.

Berba malina je u središtu pažnje ovih dana u ariljskom i ivanjičkom kraju, vodećem malinogorju Srbije. Crveni plodovi su veoma kvalitetni, pa će na tržišta razvijenih država ove godine iz naše zemlje stizati najbolja svetska malina.

Zadovoljni su i proizvođači jer je otkupna cena ovog voća odlična, nikad nije bila bolja. Malinari ovde kažu da je početna sada 500 dinara za kilogram, s tim što se veći optimisti među njima nadaju da bi na kraju mogla i da dogura do 800 dinara.

Lepu paru od malina imaju i mnogobrojni berači, koji su u ivanjičke i ariljske malinjake stigli iz raznih krajeva Srbije. Ovaj sezonski posao nije lak, na nesnosnoj žezi treba pregurati dug dan, ali dnevnice za branje su veće nego prethodnih godina.

Vrednom beraču domaćini ove sezone plaćaju 4.000 ili 5.000 dinara za dan branja, a obezbeđeno mu je sve drugo (hrana, smeštaj, osveženje). Ima, takođe, i ponuda o plaćanju radnika po nabranom kilogramu (pominje se iznos od 120 dinara), a onaj kome berba ide od ruke može dnevno da nabere od 50 do 80 kilograma. Rečju, za pola meseca u malinjaku moguće je zaraditi prosečnu neto platu u Srbiji.

Branje „crvenog zlata” u toku je u svakom selu oko Ivanjice, području gde uspeva vrlo kvalitetna malina. Tako u obližnjim Prilikama u prostranim malinjacima sve vrvi od berača, pristiglih ovde izdaleka. Među njima je i mladi Manul Avdić iz Bojnika kod Leskovca, s velikim šeširom na glavi i plastičnom koficom uz sebe, u koju stavlja krupne ubrane plodove pre nego što ih naspe u gajbe.

– Zadovoljni smo dnevnicom od 4.000 dinara, a imamo i dobar smeštaj i hranu, gazde su nam dobre. Tu sam s majkom, zajedno beremo. Nas dvoje ćemo za dvadesetak dana branja zaraditi 160.000 dinara – izjavio je Avdić za ivanjički portal „Info liga”.

S njima u malinjaku je i Desanka Janićijević iz Kragujevca, koja kaže da izjutra ustaju oko pola šest i beru do pola osam uveče. Rade prilično, uz nekoliko pauza u toku dana, ali ona je ovde ipak zadovoljna, zato i dolazi. Berač s kačketom Sebo Sejdi iz Beograda drugo leto ovde radi i priča da mu je odlično i da je sve obezbeđeno. – Nije nam baš lako na vrućini, ali ide nekako – dodaje on.

Vlasnik ovog malinjaka Lazar Nikolić ističe da se u ovoj sezoni isplati i davanje veće naknade beračima. – S tim što mi tokom cele godine radimo u malinjaku, tu ima mnogo teškog posla i raznih troškova, a berba je možda i najlakši deo. Ipak, kad su nepodnošljive vrućine, gledamo da ljude poštedimo i zato na sredini dana pravimo duže pauze. Tih dana malo ranije ustajemo, pa predveče, dok se vidi, beremo, tako da je efekat bolji kada se na taj način uradi. Ako teraš čoveka da radi mimo njegovih mogućnosti, to nije ni ljudski, niti ima dovoljno efekta. Inače, beračima obezbeđujemo hranu, prenoćište i drugo što treba, a taj deo kad se sabere, dođe nešto manje od dnevnice koju im plaćamo. Ali kad je ovako dobra otkupna cena maline, isplati se i nama i radnicima koji beru – zaključuje Nikolić.

Ostavite komentar