ZEMLJA NESTAJE U toku je stvaranje novog kontinenta, ceo svet se menja

Za pet do deset miliona godina, novi okean bi mogao da preseče kontinent i pretvori istočnu Afriku u ostrvo.

Afrika se polako, ali sigurno cepa na dva dela. Kao i bilo šta u geologiji, to je izuzetno dug proces koji će trajati milionima godina, ali će se na kraju deo istočne Afrike odvojiti od ostatka kontinenta, što će verovatno rezultirati novim okeanom koji nastaje između dve kopnene mase.

Kolosalni raspad je povezan sa Istočnoafričkim Rift Sistemom, jednim od najvećih rascepa na svetu koji se proteže nadole hiljadama kilometara kroz nekoliko zemalja u Africi, uključujući Etiopiju, Keniju, Demokratsku Republiku Kongo, Ugandu, Ruanda, Burundi, Zambija, Tanzanija, Malavi i Mozambik. Ovaj sistem rascepa znači da se afrička ploča deli na dve ploče – manju somalsku i veću nubijsku ploču – koje se udaljavaju jedna od druge super-sporim tempom od nekoliko milimetara godišnje.

Još 2018. godine, vest o pukotini koja se pojavila u Keniji postala je viralna i mnogi su tvrdili da je to dokaz da se Afrika prepolovila pred našim očima. Iako je ova zapanjujuća scena bila povezana sa Istočnoafričkim Rift Sistemom, pomalo je pogrešno predstavljati je kao živi dokaz velikog razdvajanja Afrike. Međutim, za narednih pet miliona do deset miliona godina, promene u EARS-u bi mogle dovesti do drastično drugačijeg izgleda sveta. Otprilike u ovom vremenskom okviru, verovatno ćemo videti novi oblik okeana između somalijske i nubijske ploče. Veliki afrički kontinent će izgubiti svoje istočno rame i ogromno more će odseći istočnu Afriku. Koliko god ovo izgledalo čudno, vredi zapamtiti da je površina Zemlje u stalnom fluksu samo je toliko spor da ga ljudi ne mogu objasniti.

Pojava sveta kakvog poznajemo je relativno nova. Kopno i more koje danas vidimo – Evroazije, Amerike, Afrike, Antarktika i Okeanije – su proizvod ogromnih tektonskih ploča koje se spajaju kao slagalica. Međutim, veoma sporo se ovi delovi slagalice kreću u vremenskoj skali od milion godina, prenosi IFL Science.

„Ovo je jedino mesto na Zemlji na kojem možete da proučavate kako kontinentalni rased postaje okeanski”, rekao je Kristofer Mur sa Univerziteta Lids.

On je uz pomoć satelitske radarske tehnologije pratio vulkansku aktivnost istočnoafričkog regiona koja se najčešće povezuje sa postepenim raspadom kontinenta. Pukotina se nalazi na granicama afričke, arapske i somalske tektonske ploče, a poslednjih 30 miliona godina arapska ploča se polako udaljava od afričkog kontinenta.

Dodatno, somalska ploča se takođe udaljava od afričke – dubeći svoj put kroz Veliku rasednu dolinu, a istraživači su uz pomoć GPS instrumenata uspeli da precizno izmere ove pokrete.

„Sa GPS merenjem možete da izmerite stope kretanja do nekoliko milimetara godišnje”, rekao je Ken Mekdonald, pomorski geofizičar i profesor Univerzieta Kalifornija.

Kako dobijamo sve više merenja sa GPS-a, možemo bolje shvatiti šta se dešava. Adenski zaliv i Crveno more će preplaviti region Afar i Veliku rasednu dolinu i postati novi okean, a taj deo istočne Afrike postaće sopstveni odvojeni mali kontinent.

Ostavite komentar