DOKTOR RAIČEVIĆ UPOZORAVA: Omiljeno piće Srba i vrućina su recept za moždani udar!

Piće koje Srbi rado piju, posebno po vrućini, može pogubno da utiče na mozak i krvne sudove. Neurolog dr Ranko Raičević raskrinkao energetska pića.

Neurolog dr Ranko Raičević pričao je u Jutarnjem programu o opasnim greškama u ishrani zbog kojih podižemo rizik od moždanog udara, ali je objasnio i kako on vreba mlade i zdrave ljude kada je vrućina.

Poseban problem su, navodi on, jedno piće koje Srbi često piju i klima uređaj koji neadekvatno koriste. To povlači za sobom ceo niz komplikacija, od slabosti, vrtoglavice i gubitka svesti, pa sve do ozbiljnih kolapsnih stanja i povreda.

Moždani udar može da pogodi i sasvim zdrave ljude, upozorio je neurolog.

„Primećujemo u praksi takozvani pomak ulevo na skali starosti, odnosno smetnje kod sve mlađih osoba, to se uvek dešava leti. Zdravi i mladi izlaze i izlažu organizam naporu po vrućini“, rekao je on.

„Ne treba bežati od toga da kažemo, mi imamo zloupotrebu takozvanih opojnih supstanci i takozvanih energetskih pića! Štetno utiču na snabdevanje mozga kiseonikom, pune su ambulante mladih ljudi sa takvim vrstama ishemije. Dobiće kratkotrajnu vrtoglavicu, oduzetost jedne polovine tela, zaplitaće u govoru, i šansu imaju samo ako budu tretirani na vreme. Onome ko se već šlogirao sve je jasno, ali ovo što se dešava mladim ljudima su opasna stanja, mi ih smatramo urgentnim“, rekao je dr Raičević.

Dehidracija je veliki problem leti, a doktor podvlači da je najbolje rešenje obična, negazirana voda.

„Dehidracija je apsolutno opasna, ona kontroliše količinu krvi koja hrani sve ćelije, a mozak traži i troši najviše. Ako imamo manji volumen u tim krvnim sudovima, automatski trpi pre svega mozak, a onda i bubrezi i srce. Negaziranu vodu pijte, vodu, običnu i najobičniju! To je najbolje piće od svih pića, deo je našeg organizma od samog početka. Možete i sokove, ali negazirana voda je najbolji način hidracije“, rekao je on.

Ako sedimo u kolima i uključili smo rashlađivanje, ili se pak hladimo pod klimom kod kuće ili u kancelariji, moramo da napravimo pažljiv i postepen prelazak na nesnosnu vrućinu koja nas čeka napolju.

„Vi ako sa 20 stepeni odmah pređete na 40, gubitak svesti će biti u trenutku, naglo se šire krvni sudovi, krv odmah ide na dole, mozak gubi kiseonik. To su kolapsna stanja, kao da nam se spava, ošamućeni smo. Imaćete smetnje, vrtoglavicu, nećete naravno dobiti odmah moždani udar. Ali zamislite nekoga ko ima i probleme sa krvnim sudovima, možda je stariji? Njemu mozak radi na redukovanoj rezervi. Mi imamo pacijente koji rade na potpunoj rezervi, što mi lekari kažemo, dva do tri odsto im je kapacitet određenih krvnih sudova“, rekao je on.

Stara preporuka je da razlika između temperature spolja i unutra ne sme da bude veća od šest, maksimalno sedam stepeni Celzijusa.

„Sada je klima veoma opasna. Čak i ako naglo izađemo iz klimatizovane prodavnice, gde smo bili svega nekoliko minuta, pa naravno da ćemo osetiti tegobe. Vi morate da stanete, da se presaberete kada izađete, iz banalnih razloga možete da padnete i razbijete se. Tu imamo rizik i od povrede“, rekao je neurolog.

Ostavite komentar