KLEKA LEČI Ovaj zimzeleni žbun ima ljubičaste lekovite bobice

Mnogobrojne su mogućnosti upotrebe kleke, otkrivamo neke od njih.

Zimzeleni četinarski žbun koji se često sreće na suvim planinskim livadama, Grci su koristili pre nekoliko hiljada godina za dezinfikovanje prostorija paljenjem grančica.

„Kleka ima specifično dejstvo na naše zdravlje, ali daje i odličan ukus pićima koja se prave od nje. Divan miris daju esencijalnim uljima, a ono je zaslužno i za delovanje na bešiku i disajne puteve. Koristi se i za inhalaciju i dezinfekciju prostora“, istakao je Momčilo Antonijević, narodni travar i novinar u emisiji Tajne bilja.

Ističe da se nekada verovalo da eterično ulje kleke može da bude štetno za ljude koji imaju osetljive bubrege. Kasnija istraživanja su pokazala da to nezgodno dejstvo ne potiče od ulja kleke već od terpentina, kojim se skupo ulje kleke falsifikuje.

„Kada koristite eterično ulje kleke budite obazrivi, koristite ga pažljivo i tačno u onoj dozi koju vam je preporučio vaš aromaterapeut ili travar“, rekao je Antonijević.

Napominje da se kleka koristi i kao začin.

U Francuskoj se koristi za masna mesa, koristi se i pri spremanju divljači kao marinada. Tako se izbalansira masnoća koju neka mesa imaju.

Kleka se koristi i za lečenje reumatizma i gihta.

„Trudnice ne bi trebalo da koriste kleku jer ova biljka može da ubrza porođaj. Često dolazi do greške kada je trudnice upotrebe za urinarne infekcije, i to nije dobro“, zaključio je narodni travar Antonijević.

Ostavite komentar