LEK PROTIV KORONE STIGAO U SRBIJU: Iz ALIMS-a otkrili da li će se kupovati u apotekama!

U Srbiju je stigao lek protiv korone, molnupiravir, a Jelena Mitrašinović iz ALIMS-a je objasnila sve o tom medikamentu.

Američka kompanija MSD razvija je lek protiv korona virusa, molnupiravir, koji je stigao i u Srbiju. Jelena Mitrašinović iz Agencije za lekove i medicinska sredstva (ALIMS) je gostujući u Jutarnjem dnevniku RTS-a rekla da „očekujemo da bude dostupan narednih dana“, pa objasnila ko sme da ga koristi.

„Molnupiravir je oralni antivirusni lek koji se primenjuje kod blagih i umerenih formi kovida-19, kod odraslih pacijenata preko 18 godina starosti, kod kojih je dijagnostičkim testom potvrđeno prisustvo sars-kov-2 virusa. Da bi ovaj lek bio primenjen na pacijentima, neophodno je da imaju bar jedan od faktora rizika za razvoj težih oblika bolesti. Ti faktori su jasno definisani i uključuju pacijente starije od 60 godina, pacijente sa dijabetesom, gojazne čiji je indeks telesne mase iznad 30, pacijente sa teškim bolestima bubrega, hroničnom opstruktivnom bolesti pluća, ozbiljnim bolestima srca i aktivnim malignitetima“.

Mitrašinović je otkrila i kolika je efikasnost molnupiravira.

„U kliničkim studijama je pokazana značajna efikasnost ovog leka, za 30 odsto smanjuje broj hospitalizacija i smrtnih ishoda. Pokazana je zadovoljavajuća bezbednost, u kliničkim studijama su prijavljivane najučestalije neželjene reakcije, to je bila dijareja kod tri odsto ispitanika, prijavljivane su još glavobolja, mučnina i vrtoglavica, to su neka uobičajena neželjena dejstva koja prate primenu velikog broja lekova“.

Ono što sigurno sve zanima je da li će ovaj lek protiv kovida moći da se kupi u apotekama.

„Očekujemo da se uradi revizija protokola za lečenje kovida, svakako, lek će biti primenjivan samo po preporuci lekara i očekujemo da će to biti u kovid ambulantama“.

Pored molnupiravira, napravljen je još jedan lek protiv korone, za koji se takođe očekuje da uskoro stigne u našu zemlju.

„To j lek pakslovid, kompanija Fajzer je uporedo sa razvojem ovog oralnog virusnog leka razvijala i svoj lek, predstavlja kombinaciju dva antivirusna leka. Regulatorno odobrenje svetskih i naše agencije očekuje se u nekom skorašnjem periodu. Mehanizam delovanja jeste mu malo različit u odnosu na molnupiravir, ali je suština ista, da se smanjuje replikacija virusa u organizmu domaćina i ovaj lek po kliničkim podacima ima još veću efikasnost u odnosu na molnupiravir, ali svakako treba da sačekamo realni životni ciklus svih ovih oralnih antivirusnih lekova da bismo videli njihovu pravu efektivnost van strogo kontrolisanih uslova kakvi su u kliničkim studijama“, zaključila je Mitrašinović.

Ostavite komentar