RUSKI TRAVAR SE KUNE U OVU BILJKU Samo jedan lista dnevno štiti mozak, jača imuni sistem i sprečava infekcija

U narodnoj medicini koristi se zbog svojih antiupalnih, adstringentnih i diuretičkih svojstava. Primjenjuje se u obliku soka, obloga, masti, tinkture ili čaja

Lekovita biljka čuvarkuća, koja vodi poreklo iz Meksika, poznata je po svojoj otpornosti, neuništivosti i lekovitosti, posebno kod upale uha. Čuvarkuća sadrži tanin, biljnu sluz, masno ulje, smolu, kalcijumov malat, mravlju i jabučnu kiselinu. Moderna su istraživanja potvrdila da poseduje izuzetno vredne kiseline, flavonoide i ugljene hidrate.

U narodnoj medicini koristi se zbog svojih antiupalnih, adstringentnih i diuretičkih svojstava. Primjenjuje se u obliku soka, obloga, masti, tinkture ili čaja.

Lekovito dejstvo čuvarkuće

Ona je stari narodni lek za uhobolju, oštećenja bubne opne i gubitak sluha. Njen sok rastvara višak skrućene smole u uhu i smanjuje bol. Čak je i neki pedijatri preporučuju za decu. Da bi se njome lečili dovoljno je istisnuti 2 do 3 mililitara soka iz lista, ukapati u uho, malo odležati i nakon nekoliko minuta pustiti da sok iscuri iz uha.

Sok od čuvarkuće
Sok čuvarkuće sadrži polisaharide i antibakterijske supstance koji su delotvorni protiv bakterija. Pomaže i kod živčanih smetnji, strahova i protiv crevnih parazita. Može se piti ili grgljati u slučaju bronhitisa, gnojne upale zuba, uha i grla. Preporučuje se kod zloćudnog tumora maternice i usne šupljine. Potrebno je tri kašičice soka na dan ili pojesti nekoliko listova ove biljke.

Čuvarkuća ima slično delovanje aloe vera, koja je poznata u lečenju različitih kožnih tegoba. Ova se biljka smatra jednim od najsigurnijih lekova za širok spektar kožnih bolesti. Zbog antiupalnih i antiseptičkih svojstava služi i kao odlična prva pomoć kod opekotina, uboda i ujeda, jer pruža brzo olakšanje i smirenje.

Čuvarkućom se mogu tretirati kurje oči, pegice, rane i čireve, herpes zoster ili tvrda koža na tabanima, bradavice, opekotine, kao i na bolna mesta nastala od gihta ili uboda insekta.

Čaj za obilne menstruacije

Čaj od čuvarkuće izvrstan je kod obilnih menstruacija, menstrualnih grčeva, proliva i čireva.

Za pripremu lekovitog čaja potrebno je kuvati 10grama sveže ili 12 grama osušene čuvarkuće najmanje 15 minuta na laganoj vatri u 250 mililitara vode. Procediti i pustiti da se ohladi. Ujutro na prazan stomak popiti šoljicu čaja, a nakon toga svaki sat po jednu kašiku čaja.

Konzumiranje lista čuvarkuće
Ukoliko se svako jutro pojede po list čuvarkuće na taj način će biti poboljšan sistem organa za varenje i generalno ojačan ceo organizam. Konzumiranjem samo jednog lista dnevno doprinosi se očuvanju imunog sistema i prevenciji infekcija.

Lekovita mešavina protiv zatvora

Za pripremu leka protiv zatvora potrebno je pomešati 300 grama iseckanih svežih listova čuvarkuće sa 500 grama meda. Sve zajedno staviti u teglu, poklopiti, zamotati u foliju i držati u frižideru. Uzimati kašiku svakog jutra pola sata pre doručka i kafe, a preporučuje se i da se pola sata nakon ovog eliksira ništa ne konzumira.

Pokazalo se da je čuvarkuća naročito efikasna ako se kombinuje sa medom, i to za jačanje imuniteta, cista, lošeg varenja, a posebno je dobra za zatvor. Smesa od čuvarkuće i meda ubrzava metabolizam i čisti telo od toksina. Deluje detoksikacijski i preporučuje se nakon neumerenosti u jelu i piću. Takođe se koristi i kod srčanih mana po preporuci ruskih lekara.

Lek za hemoroide

Za pripremu ovog leka potrebno je 300 grama usitnjenih listova čuvarkuće, 750 grama domaćeg livadskog meda i jedan limun. Limun prvo dobro oprati pa ubaciti u vodu u kojoj je otopljena kesica sode bikarbone. On u toj vodi treba da stoji sat vremena da bi se kora očistila od pesticida. Nakon toga isprati limun i tanko narezati, pomešati sa usitnjenim listovima čuvarkuće i sve dobro samleti pa procediti kroz gazu. U dobijeni sok dodati med i dobro pomešati drvenom kutlačom. Smesu čuvati u frižideru. Lek uzimati ujutro na prazan stomak po jednu kašičicu.

Ostavite komentar