NOVI STAN ZA STARE DANE Kada se upustite u avanturu obezbeđivanja krova nad glavom, neophodno je da budete obazrivi

Seniori u želji da obezbede decu ili unuke najčešće prodaju svoj veći stan i kupe dva manja ili daju životnu ušteđevinu za to. Kupovina stana je jedno od najvažnijih i najsrećnijih dešavanja u životu, ali je i među najstresnijima jer sve aktivnosti oko toga zahtevaju mnogo informacija i angažovanja.

Sigurno ste više puta čuli kako su ljudi prevareni, pa su ostali i bez novog stana i bez životne ušteđevine kojom su ga platili. Da vam se to ne bi desilo, najbolje je da potražite pomoć advokata ili agencije za nekretnine koji će proveriti sve što je neophodno – da li je stan uknjižen, je li u sudskom sporu, ako je u izgradnji da li je investitor pouzdan, ako ima više vlasnika, jesu li svi dali saglasnost za prodaju…

Foto: Shutterstock

Postavite sebi ova pitanja

Kada nađete stan koji vam se dopada, pre nego što donesete konačnu odluku o njegovoj kupovini, odgovorite na ova pitanja:

– Da li vam odgovara lokacija na kojoj se stan nalazi?

– Da li vam odgovara raspored prostorija?

– Da li je ispravna dokumentacija stana?

– Kakve su komšije u toj zgradi?

– Da li ima terasu, ostavu, podrum (zavisi šta vam je potrebno)?

Ako na sva pitanja odgovorite potvrdno, sigurno nećete pogrešiti.

Foto: Shutterstock

Skriveni troškovi

Osim cene samog stana, ne zaboravite da uračunate i dodatne troškove koji pojedinačno deluju sitno, ali kada se saberu, iznose kao opremanje jedne prostorije u novom stanu. To su:

* Usluga agencije – unajmljivanjem agencije koja će posredovati između vas i prodavca ćete se zaštititi od prevare, a koštaće vas 2% od vrednosti nekretnine.

* Advokat – treba da vam napiše kupoprodajni ugovor (i predugovora), a to će vam naplatiti od 17.000 do 35.000 dinara.

* Notar – mora da overi ugovor o kupoprodaji, što će vam naplatiti oko 35.000 dinara, mada cena zavisi od vrednosti nekretnine. Za overu drugih dokumenata treba vam još oko 6.000.

* Porez – ako niste oslobođeni plaćanja poreza na promet apsolutnih prava, platićete 2,5% od vrednosti stana. Po zakonu, taj porez plaća prodavac, ali je u praksi često drugačije.

* PDV – iznosi 10% od vrednosti stana, ali ako je to prva nekretnina na vaše ime, taj porez će vam biti vraćen.

* Uknjižavanje – upisivanje stana u katastar pod vašim imenom košta oko 6.000 dinara.

Foto: Shutterstock

Najčešće greške u dokumentaciji

Često problem nastaje kada se desi da se ne poklapaju overeni brojevi na originalima starijih dokumenata i kopijama. Može se desiti da se greškom razlikuju broj stana u ugovoru i u drugim dokumentima. Zbog toga nećete moći da prenesete stan na vaše ime i upišete se kao novi vlasnik u katastar nepokretnosti. Ako kupujete stan u izgradnji, obavezno proverite svu dokumentaciju i investitora u Agenciji za privredne registre. To je najbolje da u vaše ime uradi advokat.

Kako da odaberete agenciju

Pri izboru agencije za nekretnine proverite da li je upisana u registar posrednika pri Ministarstvu za trgovinu, da li agent ima položen stručni ispit i broj njegove licence. Ugovor koji potpišete sa agencijom treba da ima jasno precizirana prava i obaveze obe strane, početnu cenu po kojoj se oglašava vaš stan, iznos provizije agencije, period isplate i koliko traje taj ugovor. Uz taj ugovor od agencije treba da dobijete i opšte uslove njenog poslovanja.

Ostavite komentar