PENZIONERI SVE VIŠE TRAŽE ZIMSKA UTOČIŠTA U hladnim mesecima sele se u toplije i jeftinije zemlje

Zimske migracije penzionera sve češće.

U zemljama severnije u Evropi, koje karakteriše oštrija zima a sa njom i neizbežno povećanje računa za grejanje, mnoge penzionere već sa prvim znacima najhladnijeg godišnjeg doba obuzima briga. Zbog energetske krize izazvane stanjem u svetu poslednjih godina među najstarijim građanima sve je popularnije provođenje zimskog perioda u toplijim krajevima.

Ova strategija ne podrazumeva samo beg od hladnoće, već i praktično rešenje za finansijske probleme kao i priliku za penzionere da istraže nova mesta.

Trend je naročito zaživeo među seniorima iz Velike Britanije, Nemačke i Švedske, a među najpopularnijim toplim destinacijama su Španija, Portugalija, Grčka, ali i Turska, Egipat, Tunis. Kako su u tome videle odličan turistički potencijal,
ove države preduzimaju i različite korake u cilju promocije produženih zimskih odmora. Tako je regionalna vlada Kanarskih ostrva, gde je prosečna zimska temperatura 20 stepeni, prošlog septembra pokrenula kampanju na društvenim mrežama sa ciljem da privuče penzionere, ali i one koji rade na daljinu, opisujući Kanare kao ekonomsko utočište.

Podaci koje je za Rojters sakupio HomeToGo pretraživač za rentiranje smeštaja, pokazuju da je u Velikoj Britaniji potraga za smeštajem tokom zime porasla za 36 odsto, u Nemačkoj za 13 i u Holandiji za tri procenta. U Nemačkoj su od 2022. godine naročito postali aktuelni zimski odmori u cilju izbegavanja prevelikih računa za grejanje i struju. Agencije su počele da nude vrlo priuštive i privlačne duge odmore u zemljama Južne Evrope i Severne Afrike. Turska, Egipat, Tunis i druge zemlje nude povoljnu all inclusive uslugu.

Za Nemce je recimo Turska destinacija broj jedan. Istraživanje britanskog AllClear putnog osiguranja iz 2023. ukazuje da je broj onih od 55+ godina koji su zainteresovani da zimu provedu u inostranstvu porastao sa 40 na 60 odsto u odnosu na prethodnu godinu. U anketi su učestvovali građani stariji od 55 godina, od kojih je skoro trećina (27 odsto) na pitanje gde planiraju da provedu prve mesece 2023. godine odgovorila da se nadaju da će uživati u nekim toplijim krajevima, dok je 18 odsto njih već bilo rezervisalo krstarenje ili razmišljalo da to uradi.

Pored finansijskih olakšica, zima van kuće može imati i brojne zdravstvene benefite za starije.

Hladno vreme pogoršava stanja kod artritisa, astme, raznih respiratornih oboljenja, što dovodi do nelagodnosti ali i povećanih medicinskih troškova. Toplije vreme i sunce značajno olakšavaju ove zdravstvene probleme, utičući povoljno i na fizičko i na mentalno zdravlje. Uz to, prijatne temperature podstiču da se boravi napolju uz različite fizičke aktivnosti, a sunčeva
svetlost stimuliše sintetisanje vitamina D što poboljšava raspoloženje, jača imunitet dodatno unapređujući opšte blagostanje organizma.

Zimska putovanja predstavljaju i jedinstvenu mogućnost za starije osobe da se upoznaju sa vršnjacima sličnih interesovanja i otpočnu neka nova prijateljstva. „Otkrivanje” nove zemlje, upoznavanje njene kulture, običaja, istorije, doprinose kulturnom obogaćenju čoveka i ličnom rastu. Od prepuštanja ukusima lokalne kuhinje do vanvremenskih putovanja kroz umetnost i kulturu, ovakva zimovanja nude čitavu paletu najrazličitijih iskustava stvarajući uspomene koje će trajati čitav život.

Zbog svega nabrojanog provođenje zime u inostranstvu nije samo odmor, već i strateška odluka da se smanji finansijski teret, prioritizuje zdravlje, unapredi socijalni život ali i upusti u nove avanture.

Ipak, treba imati na umu da ovo nije najbolji izbor za svakoga.

Treba uzeti u obzir troškove putovanja koji nisu zanemarljivi, zdravstveno osiguranje i razdvojenost od porodice koja mnogim seniorima teško pada.

Kako bi otkrili koliko oni koji provedu zimu ili bar jedan njen deo u inostranstvu mogu da uštede, Eurochange menjačnica je izračunala prosečne mesečne troškove u Velikoj Britaniji i uporedila ih sa all inclusive paketom na nekoj toplijoj destinaciji.

Prema njihovoj proceni, za struju i gas prosečno domaćinstvo treba da izdvoji 298,50 funti, sa tendencijom rasta u budućnosti. Pri tom tu nisu uračunati drugi troškovi života i dažbine sa kojima prosečan mesečni trošak izađe na oko 1.784,75 funti. A čak ni tu nisu uključeni troškovi prevoza. Kada ove troškove podelimo, dođemo do iznosa od 49,46 funti po danu.

Eurochange navodi da all inclusive paket za 21 dan, sa avionskim prevozom, u Hurgadi u Egiptu može da se nađe za „samo” 462 funte. Što bi na dnevnom nivou iznosilo 22 funte, dakle više nego duplo manje od troškova za zimu provedenu kod kuće.

Ostavite komentar