ŽIVOTNI VEK SE OPET PRODUŽAVA Evo u kojoj se evropskoj zemlji najduže živi

Prosečni vek je pola godine duži nego u 2001. godini.

Očekivano trajanje života u zemljama Evropske unije, prema projekcijama za 2022. godinu je 80,6 godina, a to je pola godine više nego u 2001. godini.

U Evropi je vidljiv trend starenja stanovništva i najbolje se vidi po statističkim podacima iz 2022. godine.

Očekivano trajanje života je bilo vrlo visoko pre pandemije, tačnije 2019. godine, kada se radilo o dobi od 81,3 godine, a onda se, logično, smanjilo u vreme pandemije, dok se sada ponovo vidi pomak i rast trajanja života u evropskim zemljama.

Najveća očekivana životna dob je u Španiji, gde ljudi žive 85,2 godine. Odmah nakon nje se nalazi Italija s očekivanom životnom dobi od 84,4 godina, potom je Francuska s 84,1 godina pa Švedska s 84 godina. Što se tiče najniže očekivane životne dobi, na samom dnu liste se nalaze četiri regije u Bugarskoj, s očekivanom životnom dobi od 72,3 do 74,1 godine.

Još od davnina žene žive duže nego muškarci, a to potvrđuju i statistički podaci iz 2022. godine. Tako je očekivana životna dob za žene 83,3 godina, dok je ona za muškarce 77,9 godina. Prema ovome žene će živeti 5,4 godina duže. Naravno, i ove se brojke razlikuju do zemlje do zemlje. Tako se na primer u Litvaniji očekuje da će žene živeti čak deset godina više nego muškarci. Najmanje razlike u očekivanoj dobi života između žena i muškaraca su u Holandiji, Irskoj i Švedskoj.

Hrvatska, takođe zemlja EU,  zaostaje za drugim zemljama pa se može reći da je očekivano trajanje života hrvatskih građana ispod proseka, piše Mirovina.hr.

Očekivana životna dob je 77,7 godina, a najduže se živi u Zagrebu – do 79. godine.

 

Ostavite komentar